Dačić: "Vlada Republike Srbije je posvećena ostvarenju rodne ravnopravnosti"
„Uvažena predsednice,
Drage ministarke,
Poštovani organizatori i organizatorke,
Uvažene učesnice konferencije,
Velika mi je čast i zadovoljstvo da vam se danas obratim na otvaranju Međunarodne konferencije „Žene lideri i održivi razvoj – istinski ravnopravne". Treba znati da rodna ravnopravnost nije samo osnovno ljudsko pravo, već i neophodnost za stvaranje mirnog, prosperitetnog i održivog sveta. Jednak pristup obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, dostojanstvenom radu i zastupanju u političkim i ekonomskim procesima donošenja odluka, preduslov je za stvaranje povoljnijeg ambijenta za dostizanje punih ličnih i profesionalnih potencijala celokupnog stanovništva.
Vlada Republike Srbije je posvećena ostvarenju rodne ravnopravnosti što potvrđuje i činjenica da se prisustvo žena u javno-političkom životu iz godine u godinu povećava. Od 250 narodnih poslanika i poslanica, 38% su žene, četiri su ministarke u Vladi Republike Srbije, a i na mestima predsednice Vlade i predsednice Narodne skupštine Republike Srbije nalaze se žene.
Žene upravljaju i značajnim brojem privrednih subjekata. Međutim, podsetio bih i na pojedine izazove sa kojima se susreću neke od naših sugrađanki koje svoj život organizuju i žive manje ili više udaljene od gradske vreve, a koje su takođe liderke promena u svojim sredinama.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku ukazuju da je broj muškaraca i žena koje žive na selu poprilično izjednačen, ali i da su žene vrlo posvećene i angažovane na seoskim domaćinstvima, iako je u odnosu na muškarce tek svaka peta žena vlasnica poljoprivrednog gazdinstva, neretko kao jedina moguća naslednica. Zato je naš zadatak da zajedno pokušamo da podignemo svest o njihovim potrebama i povećamo njihovu vidljivost u našem društvu, jer ove žene zavređuju jednaku pažnju, podršku i šansu.
Rad na dostizanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena prepoznat je od strane Vlade Republike Srbije kao preduslov za uspeh u ukupnom razvoju naše zemlje. Ukoliko ne osiguramo da devojčice i žene imaju istovetna prava i uslove za ostvarenje ličnih i profesionalnih aspiracija kao i muškarci, ne možemo ostvariti pun razvojni potencijal bilo koje zajednice niti sredine.
Neophodnost pristupa kvalitetnom obrazovanju za sve prepoznata je ciljem 4 Agende 2030 koja nas podseća na potrebu dostizanja jednakosti između devojčica i dečaka, ne samo kod osnovnog, već i viših nivoa obrazovanja. Prema zvaničnoj statistici u našoj zemlji visoke škole i fakultete češće upisuju i završavaju žene. Poslednjih godina se povećava broj žena doktora nauka, a podaci govore da većinu korisnika interneta, takođe čine žene.
Zbog specifičnosti teme o kojoj danas razgovaramo, izdvojio bih i Cilj 5 Agende 2030 koji ukazuje na potrebu dostizanja rodne ravnopravnosti i osnaživanja svih žena i devojčica u okončanju svih oblika diskriminacije, eliminacije nasilja, kako u javnoj, tako i u privatnoj sferi.
Svet u kome živimo ubrzano se menja, a savremeno društvo vođeno načelima održivog razvoja iziskuje prihvatanje višeg stepena demokratičnosti, brige o životnoj sredini, rodne jednakosti i ravnopravnosti. Posebno je značajno da u svetu savremenih dostignuća radimo na stvaranju ambijenta koji podržava ženu, njenu ličnost, autentičnost i potrebe.
Osnaživanje žena utkano je u Agendu 2030 kao njen neizostavni deo. Deo globalnih napora za dostizanje održivog društva jednakih u kome niko nije ostavljen iza kolone, obuhvata i žene koje žive na selu, u gradu, izbeglice, žene koje su doživele neki oblik diskriminacije: Romkinje, starije žene, žene sa invaliditetom ili žene koje se nisu povinovale rodnim normama.
Drage dame i gospodo,
Na kraju, želeo bih da podsetim da je u Srbiji bilo hrabrih žena u vremenima kada nije bilo tako jednostavno biti hrabar. Takva vremena iznedrila su Milunku Savić, srpsku heroinu. Istorija je zabeležila i Jelisavetu Načić prvu ženu diplomiranu arhitektu, prvu srpsku slikarku Katarinu Ivanović, prvu ženu doktorku nauka Kseniju Atanasijević. Danas u svakoj od vas živi deo njih. U vašim doprinosima, inovacijama, dostignućima, u svim istinskim vrednostima koje nosite u sebi!
Uveren sam da ćemo uspeti da iskoristimo jedinstvenu priliku koja nam se pruža da budemo najodlučnija generacija koja će iskoreniti nejednakosti i dostići rodnu ravnopravnost, a sve zarad stvaranja uspešnijeg i prosperitetnijeg društva za sve.
Moram da napomenem i da je jedna od važnih političkih tema svih ovih godina u Evropi ravnopravnost žena i muškaraca u različitim domenima, a u okviru koje se raspravlja, između ostalog, i o tome da li su za svoj rad plaćene isto kao muškarci. Statistika pokazuje da žene imaju manje plate za 10 odsto od muškaraca u EU, a u Srbiji, prema podacima, žene sa istim kvalifikacijama imaju 11 odsto manje plate od muškaraca. I to je nešto protiv čega treba da se borimo.
Takođe, hteo bih da poručim da bi voleo da su svi muškarci hrabri, posvećeni, verni kao što su to žene. Obično se ranije, a i sada, često govori za neku ženu koja je jaka i hrabra da je kao muškarac, ali moram da priznam da su žene jače i posvećenije od muškaraca.
Hvala na pažnji i želim vam uspešan nastavak konferencije."