Dačić: Vlada danas o karantinu i PSR testu za strance

13. avg 2020.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Republike Srbije Ivica Dačić izjavio je za TV Prvu da će Vlada Republike Srbije danas raspravljati o uvođenju obaveznog karantina od 14 dana za strance i negativnog PSR testa za ulazak u Srbiju, kao i o listi država, a da će sutra to biti tema i na sednici Kriznog štaba.

Dačić ističe da odluka o tome još nije doneta, te navodi da za sada nema naznaka da će Grčka i Crna Gora otvoriti granice za srpske državljane.
Odluka o karantinu i PSR testu za ulazak stranaca u Republiku Srbiju je, kaže Dačić, motivisana pre svega potrebom da se zemlja zaštiti gledano iz epidemiološkog ugla.
"S druge strane potrebno je da se analizara posebno epidemiološka situacija u drugim zemljama, kao što to druge zemlje rade", rekao je Dačić za TV Prva.

Podsetio je da je Republika Srbija liberalizovala ulaz, ali da se u međuvremenu desio novi talas korona virusa, te da su mnoge zemlje donele ograničavajuće odluke kad je reč o ulasku stranaca, uključujući i Evropsku uniju u celini.
Gotovo u sve zemlje ne možete da uđete, navodi, bez PSR testa sa negativnim nalazom, i koji nije stariji od određenog vremenskog perioda.

"Videće se kakva je situacija pojedinačno u kojim zemljama i da li ima potrebe za tim. Odluka još nije doneta, ona će verovatno danas i sutra biti razmatrana na svim nadležnim telima koja se bave ovim pitanjima", rekao je ministar Dačić.

Upitan da li ima naznaka da će Grčka i Crna Gora otvoriti granice za sprske državljane, Dačić je naveo da za sada nema nagoveštaja.
"Naravno kad je reč o nekim zemljama kao što je Crna Gora njihov odnos prema našim građanima je isključivo političke prirode, a ne epidemiloški, iako oni govore da je to tako. Kad pogledate kojim su sve zemljama liberalizovali ulaz u Crnu Goru, onda možete iz toga izvesti određene političke zaključke", rekao je Dačić.

Naveo je da je Hrvatska donela meru koja je za njih racionalna, a to je da su učinili da ipak liberalizuju ulazak zbog turista, gde je dozvoljen ulazak sa negativnim PSR testom i turističkim aranžmanom unapred sklopljenim.
"Kad je reč o Grčkoj, za sada nema nagoveštaja da će ta odluka biti promenjena. Evropska unija je donela određene preporuke, prvo je stavila Srbiju na belu listu, onda su skinuli Republiku Srbiju sa te liste posle povećanog broja novozaraženih. To su samo preporuke, ali države članice uglavnom poštuju te preporuke", kaže Dačić.
 

Ministar je naveo da je Evropska unija trenutno na odmoru, da njene institucije ne rade, tako da se ne očekuje neko brzo ažuriranje liste, verovatno tek krajem meseca.

Dačić je rekao da ima nagoveštaja da Priština radi sa zemljama koje su povukle priznanje da ponište te odluke.

"Oni koriste ovu situaciju za ostvarenje svojih ciljeva. Ukoliko primetimo da ne samo da nema poštovanja dogovora, nego da se ponašaju poptuno suprotno, mi ćemo nastaviti sa našom kampanjom i sigurno ćemo biti mnogo uspešniji nego što su oni", poručio je Dačić.

Dačić je naglasio da je Beograd jasno rekao da želi kompromis i dijalog, ali da ne prihvata nametanje unapred pripremljenih rešenja, te da Priština ne samo da ne želi kompromis, nego je njena politika zasnovana na lažima, jer najpre nešto prihvate, potpišu, a onda na kraju ne žele da sprovode, kao što je to sa Briselskim sporazumom i Zajednicom srpskih opština.
"Kao što su sada prihvatili da će imati neki moratorijum na učlanjenje u međunarodne organizacije, a onda je Hoti rekao da oni to u stvari ne primenjuju. Postavlja se pitanje svrsishodnosti takvog jednog dijaloga u kojem ne znate nikad da li ste se nešto dogovorili ili se niste dogovorili", kaže Dačić.

Podsetio je da je Beograd prihvatio ono što je tražio Ričard Grenel, a to je privremeni moratorijum na povlačenje priznjanja tzv. Kosova, ali i naveo da će nastaviti kampanju za povlačenje priznanja tzv. Kosova ukoliko primeti da Priština ne poštuje dogovor.

Naveo je da Priština računa to da će Srbija biti toliko slaba i računaju da je slaba kao nekada i da će onda morati da prihvati nešto pod pritiskom i ucenama, te da im i zato smeta jaka Srbija.

Poručio je da je jaka Srbija preduslov da Srbija ipak pozitivno reši ovo pitanje i da su zato toliki pritisci i udari na Srbiju.

"Imate istovremeno u ruskim medijima naša opozicija govori o tome da mi vodimo rusofobičnu politiku, znači da radimo protiv Rusije. S druge strane, u američkim medijima imate napad na Srbiju da mi uvozimo kinesko naoružanje, pa nas Amerika upozorava na to. Iz EU nas kritikuju zbog odnosa s Rusijom i Kinom, a onda imate da nas ta ista opozicija kritikuje navodno zbog nekog lošeg odnosa prema Rusiji, a sve to sa ciljem da će Srbija kao priznati tzv. Kosovo. To su gluposti", rekao je Dačić.

Razgovori Beograda i Prištine su neizvesni u smislu svih okolnosti pod kojima se oni dešavaju, kaže prvi potpredsednik Vlade i i poručuje da je jaka Srbija preduslov da, ipak, pozitivno reši ovo pitanje i da su zato i toliki pritisci i udari na Srbiju.

"Nije da su razgovori neizvesni, nego su nezivesni u smislu svih okolnosti pod kojima se oni dešavaju", zaključio je Dačić.