Rastovac Siamašvili: Nastavljamo sa promovisanjem i odbranom naših nacionalnih i državnih interesa u Unesku

27. nov 2021.
Ambasadorka Srbije pri Unesku Tamara Rastovac Siamašvili izjavila je da je njen izbor na mesto predsedavajućeg Izvršnog saveta Uneska ogromna čast i potvrda ugleda koji Srbija uživa u toj organizaciji, a koji je rezultat kontinuiranog i konstruktivnog angažmana naše delegacije.

Rastovac Siamašvili, koja je juče izabrana za predsedavajućeg Izvršnog saveta Uneska, gostujući na Radio-televiziji Srbije, naglasila je da se pokazalo da je Srbija percipirana kao ozbiljan i veoma aktivan partner u Unesku.

Kako je rekla, njena kandidatura jednoglasno je potvrđena u okviru istočno-evropske elektoralne grupe koja broji 25 država, a nakon toga je bilo tajno glasanje u Izvršnom savetu gde je dobila 56 od 58 glasova.

„To je ogromna odgovornost. Izvršni savet je na osnovu ustava Uneska jedan od tri organa koji razmatra ključna pitanja iz mandata Uneska. Naše predsedavanje će svakako biti prilika da se naš glas jače i dalje čuje“, rekla je ambasadorka.

Prema njenim rečima, u svom prvom obraćanju članicima Izvršnog saveta izrazila je nadu da ćemo u narednom dvogodišnjem periodu raditi na jačanju multilateralizma, konsenzusa i saradnje, što su osnovni principi rada Izvršnog saveta.

„Istakla sam snažnu podršku sprovođenju i poštovanju pravila procedure. Mislim da će ovo biti sjajna prilika za nas. Apsolutno ću sa svojim timom nastaviti sa promovisanjem i odbranom naših nacionalnih i državnih interesa u Unesku, jer je to veoma važna organizacija za nas“, rekla je Rastovac Siamašvili.

Na pitanje da li Beograd ima razloga za strah kada je reč o pokušajima Prištine da uđe u Unesko, ambasadorka je odgovorila konstatacijom da je depolitizacija apsolutni trend u Unesku i da je to nešto na čemu mi snažno insistiramo na svim nivoima.

„To je nešto smo istakli i tokom upravo održanog 41. zasedanja Generalne konferencije, gde smo jasno istakli da je ono što Unesku sada treba dodatno jedinstvo, ne podele, ne uvođenje opasnih presedana. Imajući u vidu taj stvarno aktuelni trend, mislim da je naša argumentacija jasna i da ima podršu, jer apsolutno nikome nije u interesu, niti je Unesko forum koji razmatra takva politička pitanja“, navela je ambasadorka. 
Odgovarajući na pitanje kada bi Priština eventualno mogla ponovo da aplicira za članstvo u Unesku, ambasadorka je rekla da to u ovom trenutku ne može da se kaže sa sigurnošću, ali i dodala da oni za to nemaju podršku i da su svesni toga.

„Kako će oni nastupiti to se ne zna. Spekulacija uvek ima. Mi smo uvek spremni da to zaustavimo na svim nivoima, ali objektivno oni nemaju podršku“, rekla je Rastovac Siamašvili.

Kako je naglasila, apsolutni prioritet Srbije je da konastatno ukazujemo na ogromnu i kontinuiranu ugroženost naše kulturne i verske baštine na Kosovu i Metohiji i članice Uneska su veoma svesne stepena ugorženosti naših dobara.

Amabsadorka je podsetila da je Komitet za svetsku bastinu u julu opet usvojio odluku o zadržavanju naših spomenika na Kosovu i Metohiji na Uneskovoj listi svetske baštine u opasnosti.

„To je nešto što se apsolutno sa naše strane ističe na svim nivoima. Srbija je ta koja je država ugovornica konvencije o svetskoj baštini, mi smo ti koji svake godine podnosimo izveštaje o stanju konzervacije naših spomenika na Kosovu i Metohiji gde se jasno ukazuje na ugroženost tih dobara. Mi ne politizujemo nego konkretno i argumentovano ukazujemo kakva je stvarna situacija ne terenu. Činjenica da je Komitet odneo odluku o zadržavanju naših spomenika na KiM na Uneskovoj listi svetske baštine u opasnosti to jasno pokazuje“, navela je ambasadorka.

Naglasila je i da će skup u Beogradu o nauci koji se organizuje sa Unesko naredne godine predstavljati fantastičnu priliku za produbljivanje naše saradnje i odnosa sa Unesko, kao i priliku za dalju promociju vidljivosti Srbije i predstavljanje Srbije kao ozbiljnog partnera, kao zemlje koja je zainteresovana da doprinese efikasnosti Uneska.