London: Ambasadorka Joksimović: Ekonomija ključna za razvoj odnosa Srbije i Velike Britanije
U video obraćanju na zatvaranju konferencije o srpsko-britanskim odnosima, koja je održana u Beogradu, Joksimovć je istakla da je između Srbije i Britanije potreban jedan intenzivan dijalog koji će doprineti dodatnom poboljšanju odnosa.
Ukazala je da se odnosi ove dve zemlje odvijaju u određenim okolnostima, dodajući da je svet prošao kroz nekoliko kriza, među kojima su finansijska, migrantska kriza, „bregzit“.
“Ujedinjeno Kraljevstvo je izašlo iz EU i to je prva država koja je izašla iz članstva. S druge strane, Srbija je zemlja koja teži punopravnom članstvu u EU i tu imamo jedan suprotstavljeni smer kretanja, ali delimo zajedničke vrednosti kao što su želja za slobodnom trgovinom, demokratija, vladavina prava”, rekla je Joksimović.
Istakla je da iako je Velika Britanija izašla iz EU ona nastavlja da podržava Srbiju u reformama na evropskom putu.
Joksimović kaže da je izlaskom iz EU, Ujedinjeno Kraljevstvo izgubilo polugu uticaja na region, ali dodaje da postoje mogućnosti da i dalje utiče na procese kroz delovanje Kvinte i putem međunarodnih organizacija kao što su Ujedinjene nacije.
Podseća da je Velika Britanija jedna od pet zemalja sa pravom veta u toj organizaciji.
Ambasadorka kaže da posledice „bregzita“ još nisu u potpunosti sagledane i da se još ne zna šta je ostavilo veći uticaj na britansku ekonomiju, „bregzit“ ili pandemija.
Govoreći o borbi Velike Britanije protiv pandemije korona virusa, Joksimović kaže da je Ujedinjeno Kraljevstvo ponosno na činjenicu da je na njenom Univerzitetu Oksford razvijena jedna od prvih vakcina protiv kovida, kao i da je UK prva zemlja u Evropi koja je počela sa procesom masovne vakcinacije.
Ukazuje da je i Srbija za svoje građane blagovremeno obezbedila vakcine različitih proizvođača, kao i da je pre kraja 2020. godine počela sa procesom masovne vakcinacije.
Joksimović je navela da je Srbija zahvalna Velikoj Britaniji na 200.000 doza Astra Zeneke koje smo primili, dodajući da je to jedna od vakcina koje su dostupne u Srbiji.
Ukazuje da je za UK, upravo kroz proces „bregzita“, pitanje ekonomije postalo jedno od prioritetnih, dodajući da u tom kontekstu Srbija i Britanija dele zajedničke ciljeve, jer i naša zemlja ekonomiju stavlja na prvo mesto.
Podsetila je da su Srbija i Velika Britanija u maju ove godine uspostavile novi trgovinski sporazum za dalji nesmetani razvoj trgovinske saradnje.
Ambasadorka je ukazala i da Velika Britanija učestvuje u izgradnji infrastrukturnih projekata u našoj zemlji, među kojima je i Moravski koridor.
Dodaje da su Britanci zainteresovani i za učešće u izgradnji metroa, te za razvoj železničke infrastrukture.
“To su projekti koji u budućnosti mogu dovesti do daljeg zbližavanja”, rekla je Joksimović.
Važan segment saradnje između Srbije i Britanije je, kaže, i pitanje odbrane i bezbednosti, kao i da u toj oblasti ima prostora za razvoj saradnje.
Joksimović je izrazila nadu da će Srbija imati prilike da ugosti britanskog premijera Borisa Džonsona, dodajući da je pandemija odložila susret na najvišem političkom nivou.
Govorila je i o temama koje razdvajaju Srbiju i Britaniju, navodeći kao jednu od njih Kosovo i Metohiju.
“Tu nemamo zajednički jezik. Britanija je jedna od prvih zemlja koja je priznala nezavisnost naše južne pokrajine i u tom kontekstu UK posmatra dijalog između Beograda i Prištine kao nešto što s jedne strane podržava, ali, s druge strane, tu postoje razmimoilaženja koja imaju određenog uticaja na ukupne bilateralne odnose”, ukazala je Joksimović.