Старовић: Летвица за Србију подигнута високо, бројне државе ЕУ не би је данас прескочиле

26. Mar 2021.
Државни секретар у Министарству спољних послова Републике Србије Немања Старовић рекао је данас да извештај Европског парламента с једне стране позитивно оцењује економомске резултате и улогу Србије у региону Западног Балкана, а критикује сегменте везане за владавине праву, борбу против корупције и медијске слободе.

Старовић је истакао да српска страна инсистира да се посланици ЕП одмакну од општих места, паушалних оцена и да истакну конкретне примере где постоје замерке на поступање државних органа Србије.

„Када сведемо на конкретне замерке, покаже се често да посланици куцају на отворена врата и да је Србија већ остварила значајне резултате у решавању појединих случајева", рекао је Старовић за РТС.

Он је указао да је код критеријума пред Србију ЕУ летвицу подигао толико високо да је бројне државе ЕУ не би могле прескочити данас, а камоли онда када су постале пуноправне чланице.

Старовић додаје да је било велико интересовање посланика ЕП и да је поднето више од 400 различитих амандмана на Извештај о Србији, и да ће се током дана детаљно анализирати коначни текст извештаја.

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Старовић је рекао да Србија подржава тај процес и да је спремна је да у њему учествује.

Такође, он истиче да Србија препознаје велику приљежност Мирослава Лајчака и да верује у његове добре намере, али да је „за танго потребно двоје“.

Према његовим речима, тешко је замислити да би ико од међународних партнера и саговорника Србије, „када би ушао у њене ципеле“, могао да прихвати ситуацију у којој је потребно преговарати и закључивати нове споразуме, а да Приштина претходно није испунила оно на шта се обавезала пре осам година Бриселским споразумом.

Старовић истиче да је скандалозна изјава Аљбина Куртија да нема намеру да било шта учини у формирању ЗСО, што је, понавља, обавеза из Брисела од пре осам година.

Он каже да се може поздравити што је „коначно дошло“ до иоле одлучније рекације из Брисела на низ изјава Куртија, као и других политичких изјава из Приштине.

"У претходним годинама ЕУ није имала одлучности да приволи Приштину да се држи договореног, сећамо се антицивилизацијских такси на робу из централне Србије и БиХ, у тим околностима ЕУ заправо није учинила ништа, и било је потребно да дође до одлучнијег деловања Трампове администрације како би таксе биле уклоњене", подсетио је Старовић.

Због тога је, указује, веома важно што је Брисел коначно осудио Куртијеве изјаве.

Говорећи о противљењу Анкаре пресељењу амбасаде тзв. Косова из Тел Авива у Јерусалим, Старовић је нагласио да опада подршка Турске привременим институцијама наше јужне покрајине.

Појашњава да је од 2008. године, Анкара представљала најважнијег међународног спонзора приштинске независности, али и да се у међувремену ситуација променила и да постоји велико незадовољство Турске због отварања амбасаде у Јерусалиму.

„Анкара не повлачи признање, али је степен активне подршке у мултилатералним организацијама опао и опадаће. Последице ће бити дугорочне и не само у реакцијама те земље, већ и у реакцијама многих других арапских држава које делују у оквиру Арапске лиге“, истакао је Старовић.

Када је реч о укључењу видеолинком новог председника САД Бајдена на самиту ЕУ, државни секретар каже да је то била занимљива ситуација, јер се ретко дешавало да се амерички председник укључивао на такве скупове.

То, како сматра, означава намеру нове администрације у Вашингтону да обнови везе са ЕУ које су биле донекле нарушене током власти Доналда Трампа.

"Укључење је привукло пажњу јер се нови председник ретко појављује у јавности, готово да не држи конференције за штампу у Белој кући, и светска јавност је пратила укључење, а када говоримо о садржини, поруке су биле куртоазне", закључио је Старовић.