Ђурић: Билатерални односи Србијe и Финске у успону
У обраћању новинарима Ђурић је изразио задовољство што је у прилици да угости делегацију Финске, са којoм делимо вредности и богату историју сарадње, с обзиром на чињеницу да ће следеће године бити обележено 95 година од успостављања дипломатских односа наше две земље.
Према његовим речима, ова посета се може посматрати и у светлу наставка те дуге традиције наших билатералних односа.
„Билатерални односи између Србијe и Финске су у успону, као и размена, и сматрамо да постоји велики потенцијал за унапређење сарадње. Захвални смо Финској на подршци европским интеграцијама у нашем региону, као и на подршци одржавању стабилности и мира у нашем региону, односно на учешћу финских миротвораца у мисији КФОР на Косову и Метохији“, истакао је Ђурић.
Шеф српске дипломатије изразио је захвалност Финској и на подршци дијалогу Београда и Приштине, као и на подршци настојањима да се у овој тешкој ситуацији за српски народ на Косову и Метохији решења проналазе кроз дијалог.
„Односи Србије и Финске имају огроман потенцијал када је реч о економској сарадњи. Како наша економија расте и напредује и модернизује се, желимо да видимо што је могуће више финских компанија које са собом доносе нове технологије, нова знања, али и радну етику која може да помогне да наша индустрија и наша привреда још брже напредују у будућности“, оценио је министар Ђурић.
Према његовим речима, Србија је данас на самом челу економског развоја у овом региону, а кроз билатералну сарадњу са Финском можемо да унапредимо економски положај у интересу обе земље.
„Користим прилику да упутим јавни позив финским компанијама да учествују у свим припремним активностима у вези са Експо 2027 у Београду. Имамо много посла да завршимо до 2027. године, а укупна вредност инвестиције у Експо износи око 17 милијарди евра. Верујем да знање и експертиза финских компанија може да допринесе развоју наше земље и у том сегменту“, казао је министар спољних послова Србије.
Осврћући се на тему евроинтеграција, Ђурић је рекао да је колегама из Финске представио и план реформи које Србија спроводи са циљем да до 2027. године буде потпуно спремна за чланство у ЕУ.
„То остаје наш стратешки приоритет и верујем да ћемо у годинама које долазе показати да, не само у економском смислу, него и у институционалном и организационом смислу, можемо да будемо значајна нова карика и да дамо значајан допринос европском јединству“, поручио је министар Ђурић.
Министарка Валтонен је констатовала да Србија и Финска имају дугогодишње, не само дипломатске, већ и економске и политичке односе, те да обе земље стреме њиховом продубљивању.
„Привредна сарадња наших земаља је у порасту, а Србија и остатак региона су веома атрактивно растуће тржиште. На пример, ИКТ услуге, паметна производња, чисте технологије и енергија су сектори у оквиру којих можемо да унапредимо нашу сарадњу”, истакла је Валтонен.
Изразила је, такође, и задовољство због присуства финских компанија у Србији и њиховог успешног пословања.
„Финска чврсто верује да је место западног Балкана у Европској унији. Финска подржава европски пут Србије. Подржавамо све народе у одлуци да своју будућност заснивају на европском начину живота, демократији, владавини права, људским правима и слободама“, оценила је шефица финске дипломатије.
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, министарка Валтонен је позвала „обе стране“ да остваре напредак у нормализацији односа, додајући да ће Финска учешћем у Кфору и другим иницијативама наставити да подржава мир и стабилност у региону.
Министарка Валтонен је, у сусрет предсeдавању Финске ОЕБС-у наредне године, нагласила значај те међународне организације за јачање институција и владавине права на западном Балкану.