Министар Дачић одржао говор студентима Факултета политичких наука "Sciences Po" из Париза

08. Apr 2019.
Обраћање првог потпредседника Владе и министра спољних послова Републике Србије Ивице Дачића члановима студентске организације „BBE-Bourgogne Balkan Express" Факултета политичких наука Sciences Po у Паризу, у Министарству спољних послова:

„Уважени студенти,

Добродошли у Министарство спољних послова Републике Србије. Изузетно ме радује што сте одлучили да у оквиру свог студијског путовања посетите Србију. Будући да су многи од вас држављани земаља из овог региона, а неки од вас и држављани Србије, претпостављам да поседујете извесна знања о Србији, стечена кроз образовање, медије, породичне везе или кроз припреме за ову посету.

Имајући у виду да сте овде у својству представника једне тако реномиране образовне институције каква је Факултет за политикологију и међународне односе Sciences Po (Сајанс По) и да је у фокусу вашег Кампуса Централна, Источна и Југоисточна Европа, желео бих овом приликом да вас ближе упознам са спољнополитичким приоритетима Србије и допринесем бољем разумевању улоге коју она има у међународним оквирима.

Поред очувања суверенитета и територијалног интегритета земље, стратешки циљ Србије је и пуноправно чланство у Европској унији.

Најважнији спољнополитички приоритет Републике Србије је очување територијалног интегритета и суверенитета, са Косовом и Метохијом као својим саставним делом. Бранећи свој суверенитет и територијални интегритет, Србија истовремено брани међународно право, повељу УН и врховни ауторитет Савета безбедности с циљем очувања међународног мира.
Желим овом приликом да подсетим да је једнострана декларација о независности „Косова" из фебруара 2008. године у супротности не само са међународним правом и Завршним актом из Хелсинкија, тачније са његовим принципима 3 и 4, већ и са резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244, која је 1999. године усвојена у складу са Повељом Уједињених нација. Реч је о непобитним аргументима на које је неопходно константно указивати, као пример флагрантног кршења међународног права.

Проналажење политичког решења за Косово и Метохију у директној је корелацији са стабилношћу читавог региона. Из тог разлога, Србија се у дијалогу са Приштином увек понашала као озбиљан, одговоран и конструктиван партнер, који испуњава своје обавезе, посебно када је у питању примена постигнутих договора. Нажалост, то се не може рећи и за другу страну, која својим потезима врши опструкцију договореног и не доприноси проналажењу решења. То се посебно огледа и у чињеници да и након шест година од потписивања Бриселског споразума још увек није формирана Заједница српских општина. Потписивање Бриселског споразума било је мотивисано тежњом да се пронађу модалитети заштите интереса српске заједнице у Покрајини, услед непостојања адекватних институционалних механизама. Тај задатак био би поверен управо Заједници српских општина.

У том контексту, константно указујемо на значај присуства УНМИК-а у несмањеном броју и неизмењеном мандату, као гаранта безбедности и статусне неутралности међународног присуства у јужној српској Покрајини. Веома важну улогу у заштити српског живља, културног и верског наслеђа на Косову и Метохији има и присуство КФОР-а, у складу са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244.

Желим да истакнем да спољнополитичка активност Владе Републике Србије, иза које стоји велики труд и посвећеност њених институција, укључујући и министарство на чијем сам челу, као и активно дипломатско деловање, имају, између осталог, као резултат чињеницу да је у последњих годину и по дана 13 држава донело одлуку о повлачењу ЈПНК. Очекујем да ће се овакав тренд наставити.

Свесна чињенице да европска перспектива читавог региона ЗБ представља пут помирења и сарадње на овим просторима, Србија се константно залаже за развој добросуседских односа и дијалог као основно средство у решавању отворених питања и активно учествује у раду регионалних иницијатива. Наша земља спроводи реформске задатке у циљу обезбеђивања стабилног друштва, пуне тржишне економије и социјалне правде. Иако је Србија до сада отворила 16 (шеснаест), а затворила 2 (два) преговарачка поглавља, сматрамо да динамика отварања поглавља не прати довољно динамику реформи.

Дозволите ми да укажем на једну специфичност нашег евроинтеграцијског пута, оличене у преговарачком поглављу 35, које у значајној мери одређује ток целокупног процеса. Напредак у дијалогу Београда и Приштине поставља се као услов за наредне кораке и у другим областима, док потези Приштине воде у правцу блокаде дијалога, који је тренутно прекинут. Подсећам да је прекид дијалога последица дестабилизујућих одлука Приштине, пре свега увођења стопроцентних такси на производе из централне Србије, чиме је отежан иначе нимало лак живот српског становништва на Косову и Метохији. И поред искрене посвећености дијалогу са Приштином, као једином начину за проналажење компромисног решења, наставак дијалога ће бити могућ само уколико таксе буду моментално укинуте.

Упркос тешкоћама, ми ћемо наставити реформски пут Србије, независно од динамике преговарачког процеса, јер сматрамо да је то у интересу свих наших грађана. Свесни изазова са којима се и сама ЕУ суочава, попут предстојећих реформи, проблема очувања јединства и сл, очекујемо да ће политика проширења, као једна од најуспешнијих политика на континенту, остати у њеном фокусу.

Драги гости,

у данашњем свету који се суочава са озбиљним изазовима, Балкан је одувек био поприште интереса великих сила и геополитичких кретања. Сарадњом са партнерима у региону, Европи и свету, својим ангажманом у ОУН-у, ОЕБС-у, Савету Европе и другим међународним и регионалним организацијама и иницијативама, Србија константно доприноси јачању мира, стабилности и економском напретку читавог региона. И те како смо свесни чињенице да су Западном Балкану неопходни компромис и флексибилност у борби са бројним изазовима, како на регионалном, тако и на глобалном плану.

У том смислу, наша земља је уложила видљиве напоре у области унапређења регионалне сарадње и смањења тензија на Балкану и показала спремност за превазилажење негативног наслеђа прошлости и заједничку будућност, засновану на принципима узајамног уважавања и поштовања. Као добар сусед, свима који су спремни да поделе са нама терет одговорности спровођења заједничког историјског подухвата изградње развијеног, стабилног и просперитетног региона, Србија ће бити искрен партнер.
Као земља која баштини богату традицију пријатељских односа које је СФРЈ развијала са бројним земљама на свим континентима, Србија осим балансиране и разноврсне сарадње са великим силама попут САД, РФ и Кине, настоји да очува живу сарадњу са земљама Африке, Азије, као и Латинске Америке и Кариба.

На самом крају, желео бих да вам поручим да је веома важно да вас кроз живот воде узвишени, хумани и племенити циљеви. То је једини исправан начин да као млади, образовани људи на којима свет остаје, у оквиру својих будућих професија допринесете очувању универзалних вредности, а самим тим и изградњи лепшег, праведнијег и безбеднијег света.

Искрено се надам да ћете понети лепе успомене из Србије, због којих ћете пожелети да је поново посетите."