Старовић: Објекат сталне мисије у Њујорку предмет продаје, откупићемо зграду амбасаде у Берну
Старовић је, гостујући на телевизији „Kурир”, рекао да је постојала намера да Србија покуша да откупи уделе других држава сукцесора и да задржи власништво над зградом у Њујорку, али да је у међувремену стигла понуда вредна чак 50 милиона долара, у односи на раније процене вредности које су говориле да је вредност тог објекта око 30 милиона долара.
„Оптирали смо ипак за продају. У овом моменту чекамо званично изјашњење свих држава сукцесора како бисмо реализовали ту продају. Имајући у виду да би непуних 40 одсто тог новца припало Србији, ми бисмо са тим средствима могли на један пристојан адекватан начин да решимо питање и наше сталне мисије у Њујорку, као и нашег генералног конзулата у Њујорку”, рекао је Старовић.
Државни секретар је навео да је ситуација са амбасадом у Берну нешто другачија с обзиром на то да ту постоје велики изгледи и да смо добили већ сагласност већине држава сукцесора да ипак откупимо њихове уделе и да задржимо у пуном смислу власништво над тим објектом.
Старовић је навео да је објекат у Берну извранредан, да је реч о згради на изузетној локацији коју је 70-их година наменски градио „Енергопројект” за потребе амбасаде, а да су у оквиру тог комплекса и амбасада и резиденција амбасадора.
„Јако ми је драго што смо успели да за један износ који није исувише захтеван за наше буџетске могућности, за 7,7 милиона швајцарских франака да се договоримо о откупу удела дражава сукцесора. Јако је битно то што ћемо задржати амбасаду у Берну. Нажалост, објекат сталне мисије у Њујорку ће бити по свему судећи предмет продаје, али за један изванредно висок износ новца који ће нам омогућити да ми решимо две наше текуће потребе, а то је и стална мисија Републике Србије при УН и генерални конзулат у Њујорку”, навео је Старовић.
Према његовим речима, по Анексу Б Споразума о сукцесији, чија реализација је у надлежности Министарства спољних послова и која се тиче расподеле имовине СФРЈ у иностранству, односно дипломатско-конзуларних представништава, Републици Србији припада 39,5 одсто те имовине.
Старовић је рекао да је од 123 дипломатско-конзуларна представништва у иностранству која су од 2001. предмет сукцесије до данас остало нерешено свега 16 објеката у 11 држава.
Према речима државног секретара, намера је да у наредним годинама решавамо питање трајног смештаја наших дипломатско-конзуларних представништава било куповином, откупом или изградњом нових објеката.