Интервју првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића за индијски дневни лист „Тхе Хинду“
Индија и Србија обележавају седамдесет година од успостављања сарадње. Наше везе јесу старе, али тренутно нису нарочито дубоке. Шта очекујете ове године?
Ми смо веома поносни на наше дуготрајне узајамне односе, али они нису развијени тако добро као у прошлости. Моја мисија је да поново повежем наше две земље, да имамо политичке консултације на највишем нивоу и да подржавамо једна другу на међународном нивоу као и да отворимо друге области за сарадњу попут привреде, образовања, медицине, филмске индустрије и одбране. По величини Србија није велика земља; има мање становника него Њу Делхи! Али ми смо велики пријатељи. У Београду, индијске вође као што су Махатма Ганди, Нехру и Индира Ганди добро су упамћене и неке улице су назване по њима. Тито и Нехру су били чланови оснивачи Покрета несврстаних који је покренут у Београду. Ја сам вођа странке коју је некад водио председник Тито, а његов унук је посланик из моје странке. Зато ја имам лични интерес да овај однос развијам као део овог наслеђа.
Да ли је Покрет несврстаних данас изгубио на значају?
Након Титове смрти уследио је распад Југославије, с обзиром да је он био кључан за њено јединство. Данас је Србија наследник Југославије, али од тада смо изгубили пуно времена и преживели смрт многих људи. Неке земље, првенствено западне земље, чак ни тада нису биле задовољне и инсистирале су на признавању Kосова, српске покрајине, као независне државе. Kао резултат тога, Србија је морала да се усредсреди на домаће проблеме, а не на спољну политику. Што се тиче Покрета несврстаних, он још увек чини велики део у Уједињеним нацијама, али услед распада Совјетског савеза и стварања униполарног света, и он је скренуо са свог пута. Покрету несврстаних данас треба нови циљ и велики лидери попут Нехруа, Насера и Тита да га оживе.
Слика о Србији у Индији је још увек проблематична, с обзиром да се многи сећају рата и ратних злочина, масовних гробница у бившој Југославији. Kако бисте променили ову слику код Индијаца тако да подстакнете улагања и туризам?
Kао прво, Србија је једнострано укинула визе за Индијце (заједно са визама за Kину, Турску, Иран, Индонезију и друге земље са којима имамо историјске везе). Србија је гостољубива, политички стабилна земља и више нема никаквих сукоба. Трговинска размена између Индије и Србије је ниска и достиже око 160 милиона долара и морамо наћи начина да је повећамо. Србија је мост између истока и запада, на путу је ка приступању Европској унији и већ имамо споразуме о слободној трговини са многим европским земљама. Роба која се производи у Србији може се послати без царинских дажбина у многе земље и зато охрабрујемо индијске компаније да то искористе.