Дачић: Људи су важнији од профита
Шеф српске дипломатије истакао је да је друштво важније од профита, као и да се у кризним ситуацијама, највећа снага темељи управо у људству и у организованости друштва.
Министар се на почетку гостовања осврнуо на своју посету Kини и објаснио како је све тамо изледало у јеку пандемије Цовид-19: "Добио сам маску. Нисам смео нигде да се крећем. Био сам у резиденцији све време до повратка у Србију", рекао је министар Дачић.
Дачић је истакао да велике силе и светске институције, попут УН и СЗО, дугују појашњење да ли је вирус настао природним путем или у лабораторији, јер то, каже, има велике последице.
"Ако је настао вештачким путем, онда је то биолошки рат у коме смо сви жртве, а ако је природним путем настао, то је сасвим друго", рекао је Дачић и додао да смо дошли до ситуације да се систем вредности који је некада постојао, сада враћа - да људи, ипак, морају да буду важнији од профита.
"И онај ко има милионе, умреће као и најсиромашнији грађанин, јер када је реч о борби за "живот и смрт", богатство не даје неку привилегију", истакао је министар и додао да је ова криза вероватно последица свега што смо радили планети.
Он је приметио да, када дође до овакве кризе, нису више важни принципи по којима се нека држава одређује, да ли је земља демократска или не, већ се показује да су многе вредности, и саме ЕУ, поништене - слобода кретања, затварање граница, уз враћање националним интересима, док још једино опстаје заједичка валута.
Kључна питања су: "Да ли ће се вредност Европске уније вратити? Kако ће се понашати тада? Да ли ће остати отворене границе?".
Министар спољних послова Ивица Дачић наводи како постоји сумња да је брачни пар из Kине, који је туристички боравио у Србији пренео корона вирус у Вухан, када у Србији није ни било назнака овог вируса и поставља се питање где су заражени.
Он је рекао да је ова пандемија још увек у повоју и да ће се размере тек видети и додаје да је овај вирус једини који је добио оволику медијску пажњу у свету и да је назван "инфодемија".
Kако је истакао Kинези демантују да је вирус настао у Вухану.
"Глобална паника влада. Ово је можда последица онога што смо радили планети. Свака криза има изазов и свуда су савети исти, нема лека, а вакцина се прави. Могуће је да ће имати велике последице, а такође се не зна да ли ће се враћати", рекао је министар.
Ивица Дачић истиче да спољна политика тренутно не постоји, јер не постоје друга тема сем корона вируса.
Први потпредседник Владе Републике Србије рекао је да је проблематично кад неко долази из центра епидемије.
"Ми смо превезли око 5000 људи, половина њих је дошла авионом, друга половина аутобусима. Више никог нема да чека на аеродромима за повратак у Србију", истакао је министар.
Министар Дачић најавио је да ће сутра бити организован још један лет за Париз и Франкфурт, а у среду и лет за Вашингтон, који ће вратити грађане Републике Србије у земљу.
Дачић је прецизирао да је до сада враћено око 5.000 грађана Србије, од чега око 2.500 авионима, док је за око 2.500 организован аутобуски превоз.
Министар је рекао и да је данас организован лет за Братиславу, јер се у Словачкој за повратак јавило 320 људи, не туриста, већ углавном оних који су остали без посла.
У четвртак би једна група грађана Србије требало да дође са Тајланда до Букурешта, одакле ће бити превезени до Београда, рекао је Дачић за Хаппy ТВ.
"Данас је лет за Братиславу, сутра за Париз и Франкфурт, а прекосутра ће бити организован лет за Вашингтон, вратиће наше грађане", навео је Дачић.
Он је рекао и да "Ер Србија" има један интерконтинентални авион, који је свакодневно ангажован за карго летове, односно за превожење хуманитарне помоћи и донација, као и робе коју Србија купује за лечење од ЦОВИД-19.
Дачић је казао да је договорено са ЕУ да Србија буде део њеног механизма за организовање повратка држављана, па, када чланице ЕУ иду по своје држављане из разних делова света, превезу и наше држављане који се тамо налазе.
Тако су се, на пример, вратили наши држављани из Перуа до Беча одакле су враћени за Београд.
Дачић је навео да су се са захтевом за повратак у Србију јавили држављани из разних земаља и да их је у Аустралији 144, Аустрији 308, Белгији 46, Великој Британији 60, Грчкој 35, Египту 25, Чешкој 90, Индији 34, Индонезији 51, Малдивима 23, Тајланду 80, Вијетнаму 15, Kанади 34, Kувајту 43, Мароку 25, Нигерији 155, Немачкој 1.500, Норвешкој 107, Исланду 10, Португалији 35, САД-у око 700, Саудијској Арабији 65, Словачкој 320, Француској 293, УАЕ 177, Швајцарској 496, Шведској 241, Албанији 10, Мађарској 54.
Шеф српске дипломатије поручио је држављанима који желе да се врате у државу да дођу што ближе Србији.
Нагласио је да се ниједан авион по држављане не шаље без одобрења председника Републике Србије Александра Вучића и додао да Влада у договору са председником помаже нашим држављанима да се врате истичући да то није обавеза државе која то, за разлику од неких земаља, не наплаћује својим грађанима.
Истакао је и то да очекивања морају бити реална, те је још једном упутио апел свим држављанима, који не морају да се врате, да то ни не планирају, док се криза не смири.
За крај гостовања министар Ивица Дачић поручио је:
"Што се Србије тиче никоме није забрањен улазак у земљу и ово нам је једна велика опомена о промени понашања. И још једном апелујем на све грађане да остану у својим кућама".