Ђурић: Гана је искрен пријатељ и савезник у Африци
„Посета Гани била је дубоко инспиративна и конкретна. Потврдили смо историјско пријатељство наших народа и добили јасну подршку територијалном интегритету и суверенитету Србије, што је за нас од изузетног значаја,“ поручио је министар Ђурић након сусрета са председником Гане Џонатaном Махамом.
Како је нагласио, састанци на највишем нивоу одражавају обострану посвећеност развоју односа. Ђурић је пренео председнику Махами и поздраве председника Александра Вучића, као и подршку реформи које Гана спроводи ради унапређења економског раста и запослености, при чему је посебно истакао да се Србија и Гана налазе на сличним линијама када је реч о поштовању међународног права и принципа суверенитета.
„Гана је један од стубова стабилности у западној Африци. У свету пуном изазова, земље које поштују међународно право морају да сарађују и помажу једна другој у очувању стабилности и мира. Србија и Гана деле управо те вредности,“ поручио је Ђурић.
Ђурић је истакао економске потенцијале Гане, пре свега као највећег извозника злата и какаовца у региону и нагласио да је ово тржиште од 34 милиона људи улазна тачка за целокупан афрички континент. Подсетио је и на чињеницу да је Србија једина земља из региона која има своју амбасаду у Акри.
Шеф српске дипломатије истакао је и да је посета резултирала потписивањем споразума о сарадњи у области спорта и културе. Указао је на значај присуства српских тренера у Гани, али и на присуство младих талентованих ганских играча у Србији. Када је реч о култури, Ђурић је подсетио да је Влада Србије донела одлуку да 1. септембар буде Дан несврстаних, и најавио да ће следеће године бити обележено 65 година од оснивања Покрета.
„Желимо да Србија буде капија афричке културе у Европи. Имамо Музеј афричке уметности, обележавамо Дан Африке, и поносни смо на историјску подршку коју смо давали афричким народима у борби за слободу. То се и данас препознаје, и зато имамо подршку на међународном плану, укључујући и питање Косова и Метохије“, истакао је Ђурић.
Министар је додао да већина афричких земаља није признала једнострано проглашену независност тзв. Косова и да чврсто стоје уз принципе међународног права.
На крају, Ђурић је изразио понос што представља Србију у земљи која препознаје српску културу, принципе и вредности.
„Овде се Србин осећа поштовано, уважено. Ови људи знају како је то бити гажен, како је то кад вам други кроје капу – и како је то кад то не прихватите. Србија и Гана деле исти дух борбе за достојанство, развој и слободу“, поручио је министар Ђурић.
Током боравка у Акри, министар је имао састанке са председником Гане, председником Парламента Гане и представницима парламентарне групе пријатељства, министром спољних послова, као и са више министара. Посебна пажња посвећена је сарадњи у области наменске индустрије и одбране, о чему су вођени разговори у Министарству одбране.
Министар Ђурић посетио је и конгресни центар у центру Акре, који је раније изградио „Енергопројект“ и најавио могућност нових грађевинских пројеката са учешћем српских компанија, укључујући и потенцијалну изградњу новог конвенцијског центра за Афричку унију.
Делегација Србије посетила је и меморијални центар првог председника Гане Квамеа Нкруме, а Ђурић је указао на трајно поштовање које у Гани постоји према некадашњем председнику Југославије Јосипу Брозу Титу и сарадњи у оквиру Покрета несврстаних.
На позив председника Махаме, министар ће обићи и унутрашњост земље, као и инфраструктурне пројекте вредне преко 10 милијарди долара који се односе на спречавање последица климатских промена и продора океана. Ђурић је навео да и ту види простор за учешће српских компанија, посебно у области грађевинарства и инжењеринга.