Селаковић: Сарадња са Унеском важан део борбе за заштиту наших интереса

02. fév 2022.
Министар спољних послова Никола Селаковић поздравио је данас учеснике 11. седнице Комисије Републике Србије за сарадњу са Унеском, истакавши да је за Србију успешна сарадња са том организацијом УН веома важна из аспекта заштите наших државних и националних интереса.

Селаковић је рекао да ће Министарство спољних послова наставити да пружа пуну подршку раду Комисије, и нагласио важност координисаног и синхронизованог деловања државних институција и органа према Унеску.

Шеф српске дипломатије је чланове Комисије упознао са изазовима са којима ће се наша држава у предстојећем периоду можда суочити, посебно када је реч о амбицијама привремених институција самоуправе у Приштини у погледу Унеска.

Министар је нагласио да Унеско има и све озбиљнију улогу области заштите животне средине, чему и Србија придаје све више пажње, и да је кроз рад Комисије потребно на најбољи начин афирмисати тај аспект сарадње.

Селаковић је констатовао да је Србија у протеклом периоду интензивирала сарадњу са Унеском, а посебно задовољство је изразио због избора наше амбасадорке Тамаре Растовац Сиамашвили за председавајућег Извршног савета Унеска.

Селаковић је члановима Комисије, у коју су делегирани представници великог броја државних органа и институција, пожелео да у свакој прилици у иностраним контактима буду амбасадори наших државних и националних интереса.

Комисија Републике Србије за сарадњу са Унеском је основана одлуком Владе 2007. као саветодавно тело, у складу са чланом VII Устава Унеска, којим се предвиђа да државе чланице у оснују националне комисије за потребе развијања и координације сарадње.
 
Министарство спољних послова Републике Србије пружа стручну и административно-техничку подршку Комисији.

За председника Комисије је, одлуком Владе од 23. априла 2015. године, именован проф. др Горан Милашиновић, редовни професор Медицинског факултета у Београду, директор референтног Песмејкер центра Универзитетског клиничког центра Србије и књижевник.

Када је реч о конкретним задацима и њеној улози, Комисија повезује различите актере на националном, регионалном и међународном нивоу заинтересоване за спровођење мандата Унеска, сарађује са Секретаријатом Унеска, Регионалном канцеларијом у Венецији и Антена канцеларијом у Сарајеву, координира рад више мрежа у Републици Србији, циркулише релевантне информације и стара се о спровођењу обавеза Републике Србије према Унеску.

Поред тога, њена саветодавна улога се, између осталог, огледа у учешћу у националним номинацијама, кандидатурама за различите конкурсе и стипендије, изради националних извештаја, обележавању релевантних светских и међународних дана и година, формулисању предлога за Програм партиципације и годишњице са којима би Унеско био повезан. Комисија је, поред тога, овлашћена да даје покровитељства за различите активности и пројекте у Србији, и да присуствује статутарним и другим састанцима и заседањима у Унеску.