Ђурић: Србија пружа руку сарадње, али очекује поштовање и равноправно место

21. juin 2024.
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је, сумирајући активности након састанка европских министара спољних послова неформалне групе „Пријатељи Западног Балкана“ и партнера са Западног Балкана, који је одржан у Гетвајгу у Аустрији, да су сусрети у невероватном амбијенту хиљадугодишњег манастира у том месту, са министрима иностраних послова земаља, региона и високим представником ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозепом Борељом, били прилика за разговор о регионалној сарадњи и европском путу Србије.

„За нас је ово била сјајна прилика да представимо амбицију Србије да до 2027. године наставимо са растом животног стандарда грађана, убрзаним развојем инфраструктуре у нашој земљи, убрзаним економским и укупним друштвеним развојем, али и да пошаљемо јасну поруку да Србија очекује не било какве компромисе, посебно не труле компромисе, већ равноправно место за столом унутар ЕУ. Уз све поштовање према различитим идејама, ми не сматрамо да треба да будемо чланови другог реда и разумемо и поступност процеса“, нагласио је Ђурић.

Шеф српске дипломатије истакао је да је ово исто тако била прилика да укаже на трагичан положај српског народа на Косову и Метохији, о коме, заједно са председником Вучићем и тимом у канцеларији за Косово и Метохију, непрекидно информишемо саговорнике унутар ЕУ.

Према његовим речима, то се чини са јасном жељом да дође до хитне реакције на већ вишегодишње притиске које резултирају исељавањем и дефакто тихим прогоном нашег живља. 

Говорећи о данашњем скупу, министар је истакао да је имао више сусрета, те да се састао и са словачким и чешким колегама, као и са хрватским и словеначким министрима и са министрима из Црне Горе.

„Велико задовољство ми је било што сам на крају имао један екстензиван и садржајан састанак са високим представником Борељом са којим сам касније и обишао прелепи манастир. Мислим да смо послали једну снажну, позитивну поруку да је Србија земља која пружа руку сарадње, која држи до себе, која је стари европски народ, стара европска цивилизација и као таква жели равноправно место за столом, спремне да учини много, али исто тако захтева за себе поштовање и равноправно место“, закључио је Ђурић.