Дачић: „Илузорно разговарати о регионалној сарадњи а да имате таксе на робу из Србије и БиХ“

30. aoû 2019.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић учествовао је данас у Хелсинкију на неформалном састанку министара спољних послова држава чланица ЕУ и „партнера са Западног Балкана" и Турске који је одржан у организацији високе представнице за спољну и безбедносну политику ЕУ Федерике Могерини и финског председавања Европској унији.

„Ово је био традиционални састанак у "Гимних формату" који се организује на сваких шест месеци, али овога пута је Федерика Могерини променила формат састанка, тако да овог пута нису позване земље кандидати, већ партнери са Западног Балкана.

То је урађено, наравно, најпре због тога да би могли да учествују представници Косова и БиХ. Ми смо изразили незадовољство због те промене формата. Свакако имамо намеру да учествујемо на свим састанцима у гимних формату, јер то су заправо само имена и презимена учесника, без државних обележја, али сматрали смо да није било разлога за то да се мења формат овог састанка.

У сваком случају, већина министара из ЕУ је на данашњем састанку говорила са одређеном позитивношћу везано за процес проширења. Међутим са други стране, сами министри земаља са ЗБ нису били превише оптимистични зато што очекују одлуке које се тичу визне либерализације за Косово, отпочињање преговора са Северном Македонијом и Албанијом.
Ја сам изнео наш став везано за регионалну стабилност и сарадњу, нашу спремност за компромис, и још једном сам позвао Приштину да укине таксе, јер је илузорно разговарати о регионалној сарадњи, а да при том имате таксе. Такође сам подсетио да је ЕУ била гарант Бриселског споразума, а више се нигде не чује да тај споразум није имплементиран, тј. да главна ставка није испуњена, а то је формирање ЗСО.

Ја сам реаговао и на неке изјаве које су се чуле на маргинама овог састанка, једно од једно од питања било је о Евроазијској унији, а ту нема било каквих нејасноћа и спорова у вези са самом ЕУ, дакле не ради се ни о каквом чланству, већ о споразуму о слободној трговини које имамо потписан са великим низом земаља у свету. Део тих земаља је окупљен у Евроазијској унији и потребно је и да на нивоу целе те територију буде успостављен систем слободне трговине са Србијом. Наравно, сви споразуми о слободној трговини које поседујемо, биће детаљно испитани, оног тренутка када Србија буде и приступила ЕУ. Србија ће све споразуме о слободној трговини морати да усагласи са ЕУ, тј. неће моћи самостално да има такве споразуме са земљама. Међутим, ми не говоримо о извесној, скорој будућности Србије у ЕУ и нико нема права да критикује Србију што тренутно ради на својим интересима.

Такође, када је реч о повлачењу признања, поставио сам питање да ли ће Косово неће престати да лобира за своје интересе и да лобира за независност. Истакао сам чињеницу да од кад су почели Бриселски преговори, више од 25 земаља је признало Косово, и да се ми нисмо бунили, а они се сада буне. Али не сме се доводити у релацију повлачење признања са укидањем такси. То не може да буде услов за укидање такси.

Да резимирамо, данашњи састанак је био користан мада није донео никакве новости ни нове поруке према Србији. Веома позитивно је о Србији говорио мађарски министар Сијарто, док нису сви министри учествовали на данашњем састанку, као на пример министар Шпаније, који није узео учешће баш због промене формата састанка.

Дакле, добре поруке за нас са самог састанка, а то је да они рачунају на Западни Балкан, али од тога па док то постане скора будућност је далек пут који се надам да ћемо прећи" изјавио је шеф српске дипломатије након састанка у Хелсинкију.