Србија поздравља спремност Организације америчких држава да ојача дијалог са државама посматрачима

29. juin 2019.
Говор првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на 49. заседању Генералне скупштини Организације америчких држава:

„Уважени господине генерални секретару Организације америчких држава Луисе Алмагро,
Помоћниче генералног секретара Несторе Мендесу,
Уважене екселенције, даме и господо,

Дозволите ми, пре свега, да захвалим на срдачном позиву министру спољних послова Републике Колумбије господину Карлосу Трухиљу да присуствујем овогодишњем састанку држава чланица са земљама посматрачима при Организацији америчких држава.

Иако географски удаљена земља, Република Србија је у државама Западне хемисфере и њеним регионалним организацијама препознала истоветност фундаменталних принципа и вредности на којима заснива своју спољну политику, као и односе и сарадњу на свим нивоима, а то су пре свега поштовање основних принципа Повеље Уједињених нација, односно поштовање међународног права, суверенитета држава, људских права, мирољубива коегзистенција, демократија, сарадња и солидарност.

Са истим уверењем Србија, иако већ дуги низ година развија пријатељске односе са највећим бројем држава Западне хемисфере, настоји да заокружи своје присуство у вашем региону кроз успостављање сарадње, јачање постојећих и успостављање дипломатских односа тамо где их још увек нема. Уверени смо да постоје значајни потенцијали за то.

Посебан аспект представља сарадња Србије са регионалним организацијама Западне хемисфере, чије зачетке бележимо још 2002. године, стицањем посматрачког статуса у Организацији Америчких Држава, а временом се употпуњује сарадњом и у оквиру организација као што су Карипска заједница и заједничко тржиште (CARICOM), Асоцијација карипских држава (ACS), Систем за централно-америчку интеграцију (SICA) и Пацифичка Алијанса.

Препознајући кључни значај Организације америчких држава на плану јачања регионалног дијалога у областима демократије, мира, људских права, безбедности и одрживог развоја, Република Србија је 2010. године одлучила да оснажи пријатељску сарадњу и успостави обострано корисно партнерство закључивањем Меморандума о разумевању са Генералним секретаријатом ОАД-а, у коме су ближе дефинисани облици наше узајамне сарадње.

Србија поздравља спремност ОАД-а да ојача дијалог са државама посматрачима, јер то доприноси бољем међусобном разумевању и јачању сарадње засноване на заједничким вредностима и интересима, посебно када је у питању суочавање са актуелним изазовима, који захтевају глобални одговор, размену искустава и солидарност. Србија високо цени стручност и механизме ОАД-а на плану развоја и јачања демократије и изборних система у државама чланицама.

Због тога је од закључивања поменутог меморандума, Србија у претходном периоду настојала да, у границама својих могућности, пружи подршку програмима из области развоја демократије и изборних система у државама чланицама, а представници Србије учествовали су у посматрачким мисијама ОАД-а на изборима или приликом референдума у Сент Винсенту и Гренадинима, Еквадору, на Јамајци и Бахамима. Ове године подржаћемо посматрачке мисије приликом избора у Гватемали и Боливији.

Као земља која својим искуством препознаје значај развоја свих сегмената друштва на путу стварања оптималних услова за живот својих грађана, Србија је препознала важност сегмента интегралног развоја Интер-америчког система, намењеног пре свега најрањивијим државама Западне хемисфере, и настојала је да учествује у програмима као што су пројекти из области развоја туризма и предузетништва, али и пројекти на плану образовања од најранијег детињства. Поред пројеката у оквиру ОАД-а, Србија је омогућила студентима из једног броја држава Латинске Америке и Кариба да студирају на Универзитету у Београду. Спремни смо да и у наредном периоду подржимо програме ОАД који директно утичу на побољшање услова живота грађана овог дела света.

Комплексност савремених изазова, посебно у домену људских права, безбедности, борбе против организованог криминала, климатских промена и др. захтева континуирани дијалог и размену искустава партнера на регионалном и мултилатералном нивоу како би се пронашла оптимална и свеобухватна решења ових проблема. Србија ће настојати да буде управо такав, одговоран партнер Организације америчких држава

Дозволите ми да Републици Колумбији, као домаћину, изразим захвалност на срдачном гостопримству и одам признање за одличну организацију овог скупа.

Хвала!"